FAQ

Jak vytvořím příspěvek?

1. Z vlastního nově založeného jamu: Kliknutím na pulzující ikonu mikrofonu se dostanete do karty pro založení nového jamu. Nastavíte vše potřebné, a tak vznikne nový jam. V detailu jamu kliknete na tlačítko „vstoupit“. Ve studiu vytvoříte zvukovou stopu a kliknete na tlačítko sdílet. Tak se dostanete na možnosti sdílení jamu jako příspěvku...

2. Z vlastního nebo cizího staršího jamu: Klinete na možnost sdílet v kartě jamu. Pozor sdílet jam jako příspěvek lze pouze v případě, že již existuje verze jamu pro přehrání...

3. Sdílením již sdíleného příspěvku: Na kartě příspěvku kliknete na tlačítko sdílet...

Co je to verze jamu?

Je to aktuální stav (obraz) daného jamu, který se vyexportuje a použije pro rychlý poslech v kartičce jamu. Je to nezbytný krok, pro sdílení jamu na zdi, protože jinak by neexistovalo nic, co by si mohli uživatelé v příspěvku přehrát. Verzí Jamů můžete dělat kolik chcete. Jak se tvorba postupně vyvíjí můžete sdílet nové a nové verze, které budou znít lépe a lépe a tím udělají váš sdílený jam atraktivnější a zároveň můžete v popisu nové verze popsat, co váš jam momentálně potřebuje.

Co znamená sledování jamu?

U Jamů, které sledujete, budete dostávat notifikace, když se vydá jeho nová verze.

Dá se na Jamujam vytvořit jiný než hudební příspěvek?

V tuto chvíli ne. Jamujam je především hudební sociální síť, která dává prostor pro sdílení hudebních dovedností a nápadů. Další Facebook dělat nechceme… Nicméně není vyloučeno, že časem umožníme platícím uživatelům sdílet i běžné příspěvky s obrázky, texty či videi.

Co je to garáž?

Garáž je uzavřený organizér pro kapely či hudební soubory, který umožňuje přehledně organizovat rutinní záležitosti, jako jsou finance, úkoly, sdílené soubory, čas zkoušek, termíny koncertů a jiných událostí. Můžete být členem v neomezeném počtu garáží a taktéž můžete založit několik vlastních garáží… Pro vstup do garáže musíte být přihlášen v Jamujam a dostanete se do ní kliknutím na ikonku „garáž“ v horní části, hned nad stěnou s příspěvky.

Jak je to na Jamujam s ochranou duševního vlastnictví/autorská práva?

Na úvod je třeba vyzdvihnout, že samotný Jamujam.com nemá žádný zájem ani nárok na to, být vlastníkem práv uživatelem generovaného obsahu. Taktéž nikdo z dalších uživatelů nezíská do vlastnictví váš obsah, pokud jej přepošle, sdílí, přidá si jej do seznamu skladeb apod.

To je popsáno podrobně v odstavci 3, bodě 3.1 a 3.7 podmínek používání: https://www.jamujam.com/terms_and_conditions_cz.html

Jediné, co Jamujam.com potřebuje pro provoz sítě, je nezbytná licence k vašemu obsahu, která je určená čistě k tomu, aby váš obsah bylo možné doručovat ostatním uživatelům skrze příspěvky, zvuky v jamech, ale třeba i pro účely ukázky sítě Jamujam.com v rámci reklamy.

Podobně to mají i další sítě, kde sdílíte svůj obsah. To je popsáno podrobně v odstavci 3, bodě 3.2 a 3.3 podmínek používání: https://www.jamujam.com/terms_and_conditions_cz.html

Co se týče tvorby vašich singlů s kapelou:

Zde se není čeho obávat, jelikož své kapelní písně můžete skládat v soukromých, neviditelných džemech. Na síti nejsou zveřejněné a dostane se do nich pouze zvaný člen. Tedy chováte se podle stejných zásad, jako když skládáte se spoluhráči v soukromí na zkušebně...

Sdílení hudebních nápadů či vašich skladeb na síti ve veřejném příspěvku:

Pokud se nebojíte veřejně sdílet svou vlastní tvorbu na Youtube, na Soundcloud, Spotify a podobně, není důvod bát se sdílet píseň anebo rozpracovaný nápad na Jamujam. Protože od zmíněných sítí, které možná již používáte, se v tomto ohledu Jamujam.com nijak výrazně neliší. Mít strach, že se bude někdo o měsíc později oficiálně vydávat za autora vaší sdílené písně je víceméně bezpředmětné. Předpoklad je takový, že jako autor písně jste zároveň nesporně první na zeměkouli, kdo někam tuto skladbu nahrál, ať už na sítě, jako příspěvek anebo na neveřejné cloudové úložiště, jako uložený soubor bez možnosti antedatování. To už je větší riziko, že vám skladbu někdo „ukradne“, když ji zabrnkáte někde v hospodě, a to bez nahrávek, či původních uložených dat třeba na Google Drive, kterými byste později prokázali, že je skladba opravdu vaše původní dílo. To se pak dokazuje hůře. Na to pozor. Toto téma je více rozsáhlé, zde se můžete dočíst více.

Jak si zajistit „neprůstřelné“ autorství?

Pokud chcete mít jistotu, že kdykoli nesporně prokážete, že je skladba vaše, před tím, než ji vůbec kdekoli veřejně zahrajete anebo ji umístíte na sociální sítě, nejprve jí nahrajte a uložte na soukromém cloudovém úložišti. Anebo si ji třeba pošlete na email. Zkrátka uložte tak, že není možné uložení souboru antedatovat. Dříve se to běžně dělávalo tak, že se autorská díla nahrála na datový nosič a uložila se do zapečetěné schránky k notáři. Kdykoli by se objevil někdo s tvrzením, že on je autor, byl by vcelku snadno zpochybněn. S příchodem internetu je to jednodušší… Nemusí to být žádná super nahrávka a ani finální verze skladby. Jde o melodii a text. Stačí ji nahrát přes mobil doma, na kytaru nebo třeba klavír, nazpívat a pokud to bude aspoň polovina skladby, stačí to… Bude-li někdo chtít později nárokovat autorství na vaši skladbu, prokazatelně tento nárok zpochybníte tak, že ukážete existenci skladby dávno před tím, než ji někdo jiný údajně složil…

Jak je to na Jamujam s reklamou?

Nějakou tu reklamu zde jistě uvidíte. Ovšem pouze se zaměřením na hudební záležitosti. Nic víc. Produkty, weby a události, kterým na Jamujam umožníme dělat reklamu, si sami určujeme. Udělat z Jamujam reklamní stoku na kdeco se neshoduje s našimi hodnotami a vizí.

Kde bere Jamujam peníze na provoz a vývoj?

Od milých lidí jako jste vy. Plná verze Jamujam bude zpoplatněna pár Eury měsíčně. Za to bude umožněno používat Jamujam bez většího množství nesmyslných, obtěžujících reklam, a my při tom můžeme pracovat na tom, aby byl Jamujam lepší, bezpečnější a vychytanější!

Jaká je ideální specifikace zařízení pro bezproblémové používání studia Jamujam?

Minimálně 8 GB RAM. To je základ. Ale pro úplně pohodlnou práci doporučujeme 16 GB RAM a výše. Samozřejmě to záleží na náročnosti daného jamu. Pokud se jedná o jam, kde je třeba jen 5 stop, zvládne to i slabší zařízení. Je třeba brát v potaz, že po celou dobu pracujete v prohlížeči, a tak je lepší při práci ve studiu nemít otevřeno větší množství dalších záložek. Doporučujeme prohlížeč Google Chrome případně jiný prohlížeč s jádrem Chrome...

Proč doporučujeme používat prohlížeče s jádrem Chrome?

Protože je nejlépe odladěný a umí všechno to, co je pro hladké fungování kreativního studia Jamujam potřeba. Pokud budete používat jiný prohlížeč, nejspíš nebude fungovat vše, tak jak by mělo. Je běžné, že i jiné náročné webové aplikace, doporučují Chrome. Má to své důvody. POZOR: I když na smart zařízeních Apple používáte Chrome, ve skutečnosti používáte pořád jádro safari. Je to nešvar od Apple a past na vývojáře. Proto na smart zařízeních od Apple prozatím studio nerozjedete správně. Safari je v zásadních věcech pozadu, a tak musíme udělat speciální verzi studia čistě pro něj... (Děkujeme Applu!)

Můžu mít Jamujam i na mobilním zařízení?

Co se týče sociální sítě a Garáže (organizér pro kapely) tak ano. Toto funguje na mobilu zcela normálně - web je plně responzivní. Případně pro uživatele Androidu je již k dispozici mobilní appka v Obchodu Google Play. Uživatelé Apple zařízení si musejí počkat, tam je to s emitováním aplikace krapet složitější, ale děláme na tom.

Co se týče studia - to by mělo v omezeném módu fungovat na tabletech. Na malých mobilech je bohužel studio prozatím vcelku nepoužitelné. Ale říkáme si... Kdyby bylo plně funkční studio také na mobilu - kdo by tam chtěl něco dělat...? Což neznamená, že na to úplně kašleme. Naopak - chceme to zprovoznit i tam. Jen to není aktuální priorita.

Jaká je kvalita a typ zvukových souborů, se kterými Jamujam pracuje?

Ve studiu pracujete se soubory OGG. Kvalita je nastavena na ekvivalent mp3 128 kbps. OGG je nejmodernější typ (komprimovaného) zvukového souboru. Kvalitou je lepší než mp3, a přitom je datově méně náročnější, což je pro webovou aplikaci důležitý faktor. Více o OGG se dočtete zde.Pouze u Apple chytrých zařízení musíme někdy pracovat se soubory mp3, jelikož safari neumí OGG soubory přehrávat...

Jaký typ souborů lze importovat do stop ve studiu?

MP3, OGG a WAW. Při uploadu se vaše soubory automaticky převedou do pracovního formátu studia OGG (128 kbps).

Má smysl do stop ve studiu importovat soubory v extra vysoké kvalitě?

Nemá. Při uploadu zvukových souborů do studia se data stejně automaticky převedou do výchozího pracovního formátu studia (OGG 128 kbps). Tato kvalita je kompromis mezi datovou minimální zátěží online studia a zároveň dobrou kvalitou, která je pro kreativní proces na Jamujam více než dostačující.

V jakém formátu a kvalitě probíhá export mixu jamu na disk?

Můžete si vybrat, zda export chcete v OGG nebo mp3. Obě varianty jsou v kvalitě 128 kbps.

Co když je v nějaké stopě zvuk příliš deformovaný?

Pokud nahráváte přes tlačítko „record“ přímo ve studiu Jamujam, může být zvuková stopa někdy trochu zdeformovaná, jelikož nahrávání probíhá přes prohlížeč, a i když je na tohle doporučený Google Chrome nejlepší, má své nedostatky... Také to záleží na výkonu stroje a momentálních procesech na pozadí samozřejmě... Pro docílení lepší kvality nahrajte zvuk v aplikaci pro záznam zvuku na vašem zařízení. Tento soubor, ideálně ve formátu mp3, vložte do stopy na Jamujam (tlačítko import vlevo nahoře). Pokud to bude stále špatné, problém bude zřejmě v zařízení, přes které nahráváte.

Jak mám docílit co nejlepších nahrávek při tvorbě ve studiu?

Když pořizujete zvukový záznam přímo v Jamujam (tlačítko record), nahráváte de-facto přes webový prohlížeč. To funguje vcelku dobře, ovšem má to své možnosti i omezení. Pokud chcete tvořit v maximální možné zvukové kvalitě, doporučujeme dělat nahrávky v aplikacích, které máte uvnitř zařízení, postačí třeba i obyčejný záznam zvuku anebo nahrávací software, který běžně používáte. Pak vložte mp3 soubor s nahrávkou do vaší stopy na Jamujam. (tlačítko import).

Nahradí studio Jamujam plnohodnotně profesionální desktopové nahrávací software?

Prozatím ne. Jamujam především usnadňuje společné skládání songů, vymýšlení aranží a vznik hudebních nápadů způsobem, který nemá obdoby. Není náš primární záměr nahrazovat desktopové profesionální programy pro nahrávání a mastering. Kreativní studio Jamujam funguje zcela online na webovém prohlížeči, a tak musí být optimalizována i kvalita zvukových souborů. Z toho důvodu to (prozatím) nedává ani smysl.

Jaký je maximální počet stop ve studiu?

30 stop je max. Bylo by krásné jich mít více, musíme však brát v potaz limity webové aplikace, respektive prohlížeče a jeho výkonu...

Co když si něco omylem smažu?

Nevadí. Všechno, co smažete najdete v šuplíku. Z něj to můžete přetáhnout zpět do pracovního prostoru. Pokud se něco smaže z šuplíku, najdete to ve složce smazané… Šuplík i složkou se smazanými tracky najdete ve studiu na pravé liště.

Jak je to s ukládáním ve studiu?

Děje se automaticky v desetivteřinových intervalech. Ve spodní části studia je ukazatel ukládání. Než ukazatel doběhne, nevypínejte, ani neobnovujte okno prohlížeče se studiem, jinak se poslední změny neuloží…

Co dělat, když něco nefunguje nebo aplikace zatuhne?

Pracujete ve webovém prohlížeči a studio Jamujam je náročnější webová aplikace. Doporučujeme používat prohlížeč od Google Chrome anebo prohlížeče s jeho jádrem.

Pokud něco nefunguje, aktualizujte stránku (refresh). Vše na Jamujam se ukládá průběžně automaticky (10 vteřin intervaly) – ukazatel uložení je dole. O nic tedy nepřijdete. Samozřejmě není dobré stránku obnovovat, dokud se ukládání nedokončí...

Pokud se zatuhnutí stránky děje častěji, zkuste při práci ve studiu Jamujam zavřít ostatní záložky a nepoužívané programy. I přes to, že je kreativní studio Jamujam optimalizované nejlépe jak jde, krátkodobě může klidně i 2 GB z paměti RAM využít. V neposlední řadě si ověřte, zda máte aktuální verzi prohlížeče.

Proč nemohu upravovat některé cizí stopy?

Pokud nejste autorem daného jamu, nemůžete upravovat stopy, u kterých je ikonka zavřeného zámečku, To znamená, že si majitel dané stopy nepřeje, aby se mu do ní zasahovalo. Ovšem zamčené stopy můžete zatlumit (mute), pokud jsou třeba pro vaši práci nežádoucí. Mutování se uloží pouze u vás, ostatní uživatelé jamu jej neuvidí.

Může někdo editovat anebo mazat mé stopy v jamu?

To záleží na vás. Stopu můžete mít pro editaci jinými uživateli odemčenou anebo zamčenou. Například při kapelní tvorbě, kde tvoříte v úzkém uskupení spoluhráčů ji můžete nechat odemčenou, aby s ní mohli ostatní členové pracovat. V opačném případě ji můžete uzamknout. Pak vaši stopu smí smazat anebo modifikovat pouze autor jamu.

Dají se v Jamujam studiu nahrávat MIDI?

Zatím ne. Ale do budoucna s tím počítáme.

Jsou v Jamujam studiu nějaké efekty?

Zatím ne. Ale do budoucna s tím počítáme.

Jak na Jamujam probíhá tvorba?

Tvorba probíhá ve sdíleném kreativním studiu. Běžná praxe je taková, že třeba někoho z kapely napadne námět na song. Založí soukromý kapelní džem a vloží do studia Jamujam hlavní téma skladby... Třeba akustickou kytaru se zpěvem. Pak pozve členy kapely či kamarády a sleduje, jak například baskytarista nahraje několik druhů basových linek, druhý kytarista nahraje pár myšlenek s aranžemi a postupně se klube song...

Přímo v Jamujam studiu je sekce s komentáři, můžete tedy přímo na tomto místě komunikovat celou tvorbu... Jakmile se pak s kapelou sejdete na zkušebně, každý cca ví, co se hraje a nemusíte se zdržovat na zkušebně samotným vymýšlením dané skladby, ale rovnou to můžete sehrát... Tak Jamujam dělá váš společný čas efektivnějším.

Jak se v Jamujam studiu přidá stopa?

Jsou dva způsoby:

1. Patrně více preferovaný, je nahrát svůj part v programu, který běžně používáš na svém PC. Třeba Ableton, Logic Pro X a podobně. A následně tuto stopu uploaduješ ze souboru do online studia Jamujam. Tento způsob je oblíbený, jelikož si každý rád dělá ve svém nahrávacím programu, na který je zvyklý. Pak je zde také faktor kvality zvuku, který bude u nahrávky na desktopovém programu patrně vždy lepší, nežli u nahrávky přímo do Jamujam studia, kde se nahrává v podstatě přes prohlížeč.

2. Můžeš nahrávat přímo do studia Jamujam. To se hodí, když není po ruce žádný nainstalovaný audio program v počítači anebo když jde jen o to, nasdílet rychlou skicu hudebního nápadu, melodie, aranžmá apod., kde není vyloženě nutný parádní zvuk. Při nahrávání přímo do Jamujam studia je nutné brát v potaz fakt, že se nahrává přes prohlížeč. Čímž je dáno, že mnohé externí zvukové karty nebudou pravděpodobně pracovat tak, jak jsi zvyklý z desktopových programů. Nejlepší způsob, jak nahrávat do online webového studia je přes externí PC mikrofon anebo jednodušší externí zařízení, jako je I-rig apod...

Proč nelze změnit džem nebo jeho verzi ve sdíleném příspěvku?

Džemy, jako takové můžete předělávat a vydávat jejich nové verze, jak je libo.

Ovšem jakmile svou verzi džemu nasídlíte jako příspěvek na síti, je příspěvek provázán s touto verzí džemu a nelze to změnit. Pokud se vám nelíbí, jak džem ve vašem příspěvku zní, můžete příspěvek smazat a vytvořit nový s novou verzí džemu. Je to podobné, jako když např. na Youtube nasdílíte video příspěvek. Pokud se nepovedl, musíte video příspěvek smazat, uploadovat nový obsah a znova na síti sdílet.

Proč to tak je? Čistě z praktického hlediska a pro pořádek: Vysvětlíme to nejlépe na příkladu:

Někdo udělá ze svého nového džemu příspěvek. Ve verzi džemu, který je takto nasdílen na zdi, jako příspěvek, bude třeba hrozně nahraný zpěv... 10 lidí tuto skutečnost okomentuje a poukáže na ni. Následně autor příspěvku zedituje svůj džem, kterého se příspěvek týká. Zlepší tam původně slabý zpěv o 100 %, aby se více zalíbil. A tady nastává kolize mezi tím, co reagující uživatelé komentovali u původního džemu, versus to, jak zní příspěvek právě předělaného džemu... Novému publiku to nebude dávat smysl. Proto je nejlepší varianta celý příspěvek smazat a vytvořit zcela nový s novou verzí džemu.